آموزش رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس

آموزش رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس

آموزش رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس

 

با سلام خدمت کاربران وبسایت آرازتم امروز می خواهیم درباره رفع خطای ۴۰۳ یا forbidden در وردپرس آموزشی بنویسیم این خطا از رایج ترین و مبهم ترین خطا ها در دنیای وردپرس است که کاربران را سردرگم می کند مثلا وقتی یک کاربر به وبسایت شخصی خود مراجعه می کند،و از دسترسی خودداری می شود،مثل این است که خانه ی خودش قفل شده و امکان دسترسی به آن را ندارد.

این خطا دلایل مختلفی دارد با ما همراه باشید تا به طور کامل دلایل وقوع این خطا و راهکارهایی برای حل آن را توضیح دهیم.

خطای ۴۰۳ در وردپرس

خطای ۴۰۳ از رایج ترین خطاهای هاست می باشد به این معنی است که دسترسی به منبع یا صفحه ای که شما دنبال آن هستید امکان پذیرنمی باشد درصورتی که سایت شما با این خطا مواجه شده باشد این پیغام را نمایش می دهد.

۴۰۳ ForbiddenYou dont have permission to access/on this server
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request

دلایلی که باعث رخ دادن این خطا می شود

این خطا می تواندبه دلیل عملکرد نادرست فایل htaccess درسرور باشدو یا به دلیل خطا در هنگام نصب وردپرس این مشکل همچنین می تواند ناشی از عدم دسترسی به دامنه و یا عدم دسترسی به پوشه ی wp-admin  ویا فایل wp-login هم باشدهمچنین این را هم درنظر بگیرید که این خطا می تواند به علت وجود افزونه های امنیتی هم رخ دهد چون افزونه های امنیتی توانایی بلاک کردن آدرس آی پی را در صورت مخرب بودن دارندو شاید همین کار باعث رخ دادن خطای ۴۰۳ شده است.

رفع خطای رایج ۴۰۳

ابتدا بهتر است یک بکاپ از اطلاعاتتان را تهیه کنید با این کار شما قادر خواهید بود در صورت وقوع هر گونه مشکلی به حالت قبل برگردید.

مجوزهای پرونده خود را بررسی کنید

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم ، خطای ۴۰۳ Forbidden اتفاقی است که سرور به دلیل عدم مجوزهای مناسب از درخواست خودداری می کند. بنابراین،معقول است که با بررسی اینکه فایلهای وردپرس دارای مجوزهای صحیح هستند یا نه ، عیب یابی خود را شروع کنیم.

اول ازهمه ، برای بررسی این مسئله ، باید از مدیر FTP ، مدیر فایل cPanel میزبان خود یا حتی افزونه WP File Manager استفاده کنید.دراین آموزش ، ما با FileZilla کار خواهیم کرد .

FileZilla یک برنامه FTP Manager Client باز متن و رایگان می‌باشد. نحوه کار با این نرم افزار خیلی راحت است.

با این برنامه شما می توانید فایل های مورد نیازتان را از روی کامپیوتر به روی هاستتان و بلعکس انتقال بدهید و خیلی راحت دسترسی به فایل هایتان داشته باشید و ویرایش های مدنظرخود را انجام دهید،FileZilla در واقع یکی از اساسی ترین نرم افزار های اینترنتی که بدون آن نمی توان تعامل زیادی برقرار کرد.

با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله این آموزش را یاد بگیرید:

با استفاده از اطلاعات ورود به سرور FTP خود ، به پوشه نصب وردپرس خود بروید. اگر قبلاً این کار را نکرده اید ، آنها در داخل پوشه public_html قرار دارند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی آن دوبار کلیک کنید:

در public_html ،پوشه ها و پرونده های زیادی پیدا خواهیدکرد که نمایانگرستون فقرات وب سایت وردپرس شما است. هر یک از این تنظیمات مجوز های خود را دارند.با یک عددی که دقیقاً به شما می گوید تعامل برای کدام گروه از کاربران فعال است به عنوان مثال همانطور که در تصویر پایین می بینید ، مجوز هر پوشه وردپرس باید به طور پیش فرض ۷۵۵ تنظیم شده باشد.

ستون مجوز باید به طور پیش فرض ظاهر شود ، اما اگر در آنجا نباشد ، برای فعال کردن آن روی عنوان ستون راست کلیک کنید. علاوه بر این ، می توانید به سادگی روی هر پرونده یا پوشه راست کلیک کرده و گزینه File Permission را انتخاب کنید.

حال می توانید مقدار عددی مجوزها را تغییر داده یا تنظیمات را برای هر گروه از کاربران به صورت دستی تغییر دهید ، که به طور خودکار مقدار مجوز را به روز می کند.

هشدار: توجه داشته باشید که تنظیم مجوزهای اشتباه می تواند به راحتی سایت شما را ویران کرده و منجر به بروز خطای ۴۰۳ Forbidden شود. این چیزی است که ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم.

مدیریت مجوزهای تغییر یافته

این احتمال وجود دارد که این مجوزها تغییرکنند و همین کار باعث رخ دادن خطای ۴۰۳ شود.

اگر  ببینید که مجوز پوشه ها ۷۵۵ نیستند ، باید آنها را به صورت دستی بازیابی کنید تا خطای ۴۰۳ Forbidden از بین برود.

در نظر داشته باشید که تغییر تنظیمات مجوز شما لزوماً باعث ایجاد ۴۰۳ Forbidden (یا هر خطای دیگری) نمی شود ، اما می تواند سایت شما را در برابر حمله آسیب پذیرتر کند.

اما اول باید آنها را اصلاح کنیم تا بتوانید وارد سایت خود شوید. به پوشه های WordPress خود نگاه کنید. شما می توانید همه ی فولدر ها را انتخاب کرده تا یکجا مجوز ها را تغییر دهید.

ابتدا راست کلیک کرده و File Permission را انتخاب کنید. پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

گر مقدارعددی مجوزهای آنها چیزی غیر از ۷۵۵ باشد،آن را تغییر دهید و بر روی OK کلیک کنید.

به همین سادگی شما می توانید مجوز های اشتباه را تغییر بدهیدهمان مراحل را برای پرونده های جداگانه اطراف تکرار کنید. پرونده های جداگانه باید روی ۶۴۴ تنظیم شوند.

 

چیزهای بیشتری وجود دارد؟

باید به یک نکته ی کوچک توجه کنید. برسی کنید که آیا پرونده های داخل پوشه هایی که مجوزهای آنها را برسی و اصلاح کرده بودید، مقادیر و مجوز های آنها به درستی تنظیم شده است یا خیر.

برای درک بهتر همانطور که در تصویر زیر مشخص شده توصیه می کنم که به پوشه های wp-admin و wp-content (به طور خاص قالب ها و افزونه ها و مقادیر مهم داخل آن هستند) توجه ویژه ای داشته باشید،زیرا آنها حاوی برخی از مهمترین فایلهای وردپرس هستند.

 

حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا مقادیر۷۵۵ و ۶۴۴ بصورت پیش فرض انتخاب می شوند. این کدها نشان می دهدکدام گروه دارای مجوزهای خاص هستند. کد ۷۵۵ به هر کاربر امکان می دهد پرونده های موجود در آن را بخواند و اجرا کند اما فقط مالک می تواند آن ها را ویرایش کند.

مجوز های مختلفی وجود دارداین که چه کسی به پوشه ها دسترسی پیدا می کند. چه کسی می تواند آنها را باز کند. اگر می خواهید همه بتوانند اجازه نوشتن داشته باشند  ،باید ۷۷۷  را در قسمت permission  بنویسید (البته توصیه می کنم این مقدار را انتخاب نکنید چون همه قادر به ویرایش فایل ها می شوند و ممکن هست مشکلات فراوانی ایجاد کنند).

هنگامی که فایل های جداگانه مجوز  ۶۴۴ را دارند دقیقا معنی آن مانندمجوز ۷۵۵ برای پوشه ها هست است: یعنی برای کاربران قابل خواندن است، اما فقط توسط صاحبان آنها قابل ویرایش یا نوشتن است.

اکنون که ما مجوزهای صحیح پرونده و پوشه را بازیابی کردیم ، وقت آن است که بررسی کنیم آیا خطای ۴۰۳ Forbidden ناپدید شده است یا خیر. اگر این خطا رفع شد پس مشکل شما از اشتباهاتی در مجوز دهی ها بود و اکنون می توانید از سایت خود استفاده کنید.

رفع خطای ۴۰۳ که به دلیل مشکلی در افزونه ها رخ داده

یکی از دلایل اصلی که در به وجود اومدن خطای ۴۰۳ وردپرس دخیل است مشکلاتی می باشد که بعد از نصب یک افزونه به وجود می آید برای مثال  ایجاد تداخلی در برخی فایل‌های سایت باعث بوجود امدن مشکل از سمت افزونه خواهد شد.

بنابراین اگر سایت شما هم بلافاصله بعد از اینکه یک افزونه در اون نصب کردید با این خطا مواجه شد تنها کاری که باید انجام بدین این است که ابتدا افزونه مورد نظر را غیرفعال کنید، اگر نمی دانید مشکل از کدام یک از افزونه ها ناشی شده است تمامی افزونه‌های وردپرس  را غیرفعال کنید برای این کار کافی هست پوشه ی wp-config  را انتخاب کرده و در داخل آن پوشه ی plugins  را تغییر نام دهید برای مثال اسمش را plugins.deactivated  بگذارید با این کار تمام افزونه ها غیر فعال می شوداکنون یکی یکی هر افزونه را که فعال کردید سایتتون را به صورت کامل بررسی کنید تا اینکه نهایتا اگر با خطا بعد از فعال کردن افزونه‌ای مواجه شدید بدانید که مشکل از سمت کدوم افزونه هستش.

حالا که افزونه مشکل دار را پیدا کردید کافی است تا آن را حذف کرده و دوباره سایت خود را رفرش کنید اگر مشکل از افزونه مورد نظر بوده باشد بعد از حذف آن دیگر با این ارور مواجه نخواهید بود.

رفع خطای ۴۰۳ به دلیل خراب شدن فایل htaccess

این امکان وجود دارد که پرونده .htaccess شما خراب شود، که به نوبه خود می تواند یک خطای ۴۰۳ Forbidden را ایجاد کند. ولی نگران نباشید رفع مشکل یک پرونده .htaccess خراب از طریق  FTP بسیار ساده است.

به دایرکتوری ریشه وردپرس خود بروید.پرونده .htaccess را در آنجا پیدا خواهید کرد.  ابتدا یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. بر روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Download را انتخاب کنید.

سپس در پوشه تنظیم شده در فهرست پرونده محلی شما بارگیری می شود مطابق تصویر زیر:

 

 

هنگامی که یک کپی را به طور ایمن در رایانه خود ذخیره کردید ، فایل .htaccess را در سرویس گیرنده FTP پاک کنید.

هنگامی که پرونده را با موفقیت حذف کردید،دوباره سعی کنید به سایت خود دسترسی پیدا کنید تا ببینید آیا این خطا همچنان وجود دارد یا نه.

اگرحذف پرونده مشکل شما را حل کندبنابراین این خطا ناشی ازخرابی در فایل htaccess  بوده است، ما می توانیم پرونده htaccess .را به عنوان منبع مشکل کنار بگذاریم حال ما مجبور به ایجاد یک htaccess. جدید هستیم این کار بسیار آسان است:

وارد داشبورد وردپرس خود شوید،به تنظیمات برویدو گزینه Permalinks (پیوند های یکتا)را انتخاب کنید،یک لینک جدید ایجاد کنیدو ذخیره کنید تا فایل htaccess. جدیدی ایجاد شود .

اگر اخیراً تنظیمات پیوند خود را تغییر داده اید، ممکن است این مسئله منجر به خطای ۴۰۳ شده باشدکه شما با این روش قادر به حل این مشکلات خواهیدبود.

در تصویر زیر مراحل توضیح داده شده در بالا را می توانید ببینید.

 

 

نتیجه گیری:

خطای ۴۰۳ همیشه برای کاربران گیج کننده هست  وقتی اجازه دسترسی به سایت خود را نداشته باشید ممکن هست اندکی سر درگم شوید ولی همانطور که در آموزش بالا مشاهده کردید با وجود این که مواجه شدن با این خطا برای اکثر افراد تجربه ی تلخی است اماشما با کمک آموزش بالا می توانید این خطا را برطرف کنید،پیشنهاد آراز تم به شما این هست که موقع مواجه شدن با این خطا ابتدا یک نفس عمیق بکشیدو آموزش ما را بخوانید و سپس سه نکته ی زیر را در نظر بگیرید:

مجوزهای پرونده خود را بررسی کنید.
پرونده htaccess. خود را برسی کنید.
افزونه های خود را غیرفعال و بعد از یافتن  و حذف کردن افزونه ی مشکل دار آن ها را فعال کنید.

 

محمد هاشمی دوستدار وردپرس و عاشق کدنویسی است.او تمام تلاش خود را می کند به بزرگترین برنامه نویس ممکن تبدیل شود. او عضو جدید ایرانی طرح است و در بخش محتوا کمک حال بچه های تیم محتواست!

پیوستن به کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۴۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *